مهندسی بهداشت محیط
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

مقدمه:

تله های حشره گير نوری از جمله ابزار و وسايلی است که در صورت استفاده صحيح می تواند کارآيي بالايي در مبارزه با مگس در اماکن ايفا نمايد اين وسيله از جمله وسايلی است که در مديريت تلفيقی آفات به عنوان ابزار پايش مورد استفاده قرار می گيرد.

شيوه های نصب و نگهداری تله های نوری

تله های نوری حشره گير(Insect light trap ) که به اختصار ILT ناميده می شود برای جستجو و کنترل نمودن حشرات پروازی که بطور اتفاقی در اماکن ظاهر می شوند بکار می روند. اين ابزارها نور فرابنفش می پراکنند که دراصطلاح به آن Black light گفبه می شود به تبع اين نامگذاری لامپهای توليد کننده اين اشعه را نيز لامپ های Black light می گويند. اين نور برای حشراتی مثل مگس ها و شب پره ها جاذب است و بدين واسطه حشره ای که به داخل تله کشيده می شود يا در اثر تخليه الکتريکی و يا در اثر افتادن روی صفحه ای چسبناک از ميان می رود. بر اين اساس دو نوع کلی از تله های نوری داريم: تله های با تخليه الکتريکی(که ZIP ZAP نيز ناميده می شوند) و تله های دارای صفحه چسبناک که البته هر کدام کاربرد های مختلفی در فرآيند کنترل و نظارت بر حشرات ايفا می کنند که در سطور بعدی به آن خواهيم پرداخت. آنچه که در اينجا حائز اهميت فراوان است تاثير وجود يا عدم وجود نور محيطی در اتاق يا فضايي است که از اين ابزارها استفاده می شود در صورت وجود شرايط مناسب (نبود نور محيطی) مگسها از فاصله 5/7 متری و شب پره ها از فاصله حدود 30 متری جذب اين تله ها می شوند. نکته قابل توجه ديگر استفاده از لامپهای فلورسنت معمولی آبی رنگ در اماکن تهيه و توزيع مواد غذايي در سطح کشور است که البته بی تاثير نيست اما آن تاثير مورد انتظار را نيز بر آورده نمی کند.
از نظر محل نصب هر دو قسم اصلی تله های نوری به انواع ديگری تقسيم بندی می شوند که شامل انواع آويزی از سقف، دو سويه، آويز به ديوار، سه گوش و مدل چسب دار دکوری نام برد.


کاربرد ها
يک تله نوری اگرچه مگس ها و ديگر حشرات مزاحم را می کشد وسيله ای بسيار مطلوب و موثر برای پايش آلودگی و يک سيستم اوليه هشدار دهنده است که می تواند افت شرايط بهداشتی يا کاهش اثر اقدامات کنترلی را قبل از خارج شدن جمعيت آفات از کنترل در محل نصب نشان دهد. البته به اين منظور تله های نوری چسب دار بهتر هستند چراکه حشره را بطور کامل صيد می کنند و و شناسايي آن را امکان پذير می کنند در حاليکه تله های با تخليه الکتريکی حشره را منفجر کرده و مانع از شناسايي درست آن می شوند البته برای يک تکنسين مجرب کنترل آفات که با دانش حشره شناسی بخوبی آشنا باشد شناسايي اوليه نوع آفت از بقايا امکان پذير خواهد بود. برای اقدام به يک نظارت خوب ظرف جمع آوری و يا صفحات چسبدار تله را بايد هر هفته يکبار مورد بررسی قرارداد و آن را تميز نمود انجام اين کار نه تنها منطبق با انجام يک برنامه نظارتی خوب است بلکه مانع از تجمع سوسکهای درمستيد و ديگر پوسيده خواران در داخل تله می شود. در اين خصوص بايد توجه نمود که حشرات مرده که در ديگر قسمتهای تله افتاده اند از قلم نيفتند. اطلاعات بسيار مناسبی را می توان از نمونه های حشرات جمع شده از تله ها بدست آورد که در زير مثالهايي را ارائه می کنيم:
- اگر تعداد زيادی مگس خانگی در تله افتاده باشد دليل بر وجود يک محل نشو نما در نزديکی محل نصب تله است.
- اگر تله مورچه اصطلاحا بالدار صيد کرده باشد لانه ای از مورچه ها در همان نزديکی وجود دارد.
- اگر تله اتفاقا پشه صيد کرده باشد احتمالا در هنگام غروب در محل باز مانده است.

نگهداری
همانگونه که گفته شد قلب يک تله نوری لامپ فلورسنت فرا بنفشی است که جاذب حشرات پرواز کننده است. هيچ وقت نمی توان با نگاه کردن به يک حباب در حال درخشش گفت که آيا با حداکثر توان کار می کند يا خير. فسفر داخل لامپ پس از يکسال کار 50% از کارآيي خود را از دست می دهد. متوسط طول عمر يک لامپ فرابنفش مورد استفاده در تله های نوری 7000 ساعت حدود 9 ماه است. به اين ترتيب لازم است در صورتی که از اين لامپها استفاده مداوم می شود هر سال دو بار ودر غير اين صورت حداقل سالی يکبار تعويض شود. انجام اين کار حتی زمانی که بنظر می رسد لامپ با قدرت تمام کار می کند ضروری است.
هر وقت تله را از مدار خارج کرديد اتصالات الکتريکی آن را کنترل کنيد. سيم های معيوب ، عايق بندی های شکسته و سوکتهای شکسته لامپ و ساير مواردی را که می تواند حاکی از بروز مشکلات الکتريکی باشد و نياز به خدمات تخصصی دارد کنترل نموده برطرف نماييد. شبکه خارجی تله را با برسی محکم تميز کنيد. رفلکتور و اکستريور تله را با آب گرم و ماده شوينده بخوبی شسته خشک نماييد. تاريح تعويض لامپ را با استفاده از چسب و قطعه ای کاغذ در زير تله بچسبانيد.

نصب
متاسفانه در مورد تعداد تله ای که بايد در يک محل نصب شود هيچ قاعده مشخص و مدونی وجود ندارد. بسياری از حشرات از فاصله ای بيش از 30 متر واکنشی به تله نشان نمی دهند مگس خانگی نيز از فاصلهای بيش از 5/7 متری جذب تله نمی شود. آنچه که بيش از تعداد تله مهم است محل نصب آنها است. تله ای که در جای مناسب نصب شده باشد بيش از يک دوجين تله ای که در جای نامناسب نصب باشد موثر است. نصب تله های نوری در راهرو های باريک و بلند در فاصله 5/7-5/4 متری از ورودی بسيار موثر است. در اماکن دارای بارانداز (مثل فروشگاههای زنجيره ای) نخستين خط دفاعی مناسب نصب تله سقف آويز در فاصله 5/7-5/4 متری از درهای سکوی بارگيری در داخل ساختمان است.
تله هايي که به سطح زمين نزديکتر هستند مگس بيشتری نسبت به تله های سقف آويز صيد می کنند. اين قبيل تله ها که فاصله بيشتری از کف محل دارند بيشتر شب پره ها را صيد می کنند.
از تله های نوری تنها در اماکن داخلی استفاده کنيد. استفاده از تله های نوری در اماکن خارجی مموجب صيد بيشتر حشرات غير آفت خواهد شد.
انتخاب درست تله های مورد نياز و تعداد آنها بسيار مشکل است.
تله های سقف آويز دو سويه: در محوطه پذيرش کالا در ارتفاع 3-5/2 متری از زمين و فاصله 5/4 متری از سکوی بارانداز در داخل ساختمان نصب شود. تله بايد بطور عمود بر درها نصب شود تا موجب جذب حشرات از محوطه خارجی نشود. نصب تله به موازات درها موجب جلب حشرات از بيرون به داخل می شود.
تله های نوری ديواری و تله های نوری سه گوش: معمولا در ارتفاع 5/1- 9/0 متری از زمين نصب می شوند. مگس های خانگی در نزديکی سطح پرواز می کنند. اين تله های نوری برای صيد حشرات قبل از ورود به اتاق فرآوری و محوطه فروش قابل نصبند. نصب اين قبيل تله ها در محل هايي که حشرات در آنها بداخل فضاهای باريک مثل راهرو ها و اتاق های کوچک کشيده می شوند بسيار موثر خواهند بود. تله های سه گوش بايد در گوشه خارجی تقاطع راهروها نصب شوند تا از هر دو سو حشرات را به خود جذب نمايند.
تله های نوری را نبايد مستقيما در بالای مواد غذايي روباز يا سطوح تهيه و طبخ مواد غذايي نصب نمود. تله های با تخليه الکتريکی را بر خلاف تله های دارای صفخه چسبدار نبايد درفاصله کمتر از 5/1 متر از اين سطوح نصب نمود.
تله های حشره گير دکوری چسب دار بهترين انتخاب برای مکانهای عمومی است.


موضوعات مرتبط: کاربرد سموم و ناقلین
[ جمعه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۸ ] [ 13:5 ] [ سعید اسکندری ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.